ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۵ بهمن
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی گروه تحقیق و پژوهش معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
معرفي

مجله نيوزويك در سال 2010 در مقاله اي تحت عنوان " بحران خلاقيت" Curiosity Crisis  به نقل از 1500 نفر از متخصصين،  مدارس را به عنوان مهم ترين عامل در ايجاد اين بحران در راس ليست قرار داده است.

 

 آنچه در مدارس جريان دارد، آموزش معلم محور به عنوان رايج ترين نوع آموزش است. در اين نوع آموزش، معلم به طرح سوالاتي براي اطمينان از فهم موضوع درسي مي پردازد.

نوع ديگري از آموزش و يادگيري وجود دارد، كه آموزش دانش­ آموز محور ناميده مي شود. در اين نوع يادگيري، دانش ­آموز دانش، فهم و مهارت خود را در جريان يادگيري بكار مي گيرد. دانش آموز از طريق پرسش و كشف اطلاعات، محتوي آموزشي را فرا مي گيرد.

معلم، آغازگر و تسهيل كننده فعاليت هاست و مطمئن مي شود دانش آموزان مشغول انجام فعاليت و يادگيري محتوي مورد نظر هستند. نقش معلم در اين روش كمك به دانش ­آموزان براي ساختن فرايند پژوهش است.

            چرخه آموزش پژوهش محور با طرح سوال شروع شده، و با اكتشاف، جستجو و ارائه يافته ها ادامه مي يابد. در اين پروسه ي فعال، سوالات پرسيده مي شوند، فرضيه ها به آزمايش گذاشته مي شوند و سوالات جديد دوباره و دوباره شكل مي گيرند.

گروه تحقيق و پژوهش اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوي، از ابتداي سال تحصيلي 96-1395 و با تعيين "ترويج آموزش پژوهش محور" بعنوان اصلي­ ترين برنامه خود اقدام به تشكيل تيم تحقيقاتي در اين زمينه نموده است و سعي دارد با ترجمه مقالات و كتاب هاي جديد در اين زمينه، ابتدا محتواي مناسب جهت آگاهي بخشي به معلمان و ساير دست اندركاران نظام تعليم و تربيت توليد كند و سپس از طريق بارگذاري فايل هاي مرتبط، و نمونه هايي از تجربيات معلمان در تدريس پژوهش محوردر زير سايت اين گروه، و نيز برگزاري جلسات سخنراني و كارگاه هاي آموزشي به معرفي، تبليغ و ترويج " آموزش پژوهش محور " بپردازد.

 

اولين نشست از اين سلسله نشست ها در نمايشگاه هفته پژوهش و فناوري سال جاري، با عنوان "كلاس پژوهش محور"برگزار شده كه فايل پاورپوينت ارائه شده در نشست، در همين قسمت قابل دانلود است.

 
تاریخ به روز رسانی: 1395/09/28
تعداد بازدید: 103
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal